Dedektör ile define aramak yasal mıdır?

Turizm bakanlığı diyor ki “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 74. maddesine göre izinsiz olarak define araştıranlar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar. Dedektör ile define aranması konusunda her hangi bir istisna yoktur.”

Dedektör merakı olanlarda yasak olduğunu, hapis cezası olduğunu iddia ediyor.

Çok açık “İZİNSİZ DEFİNE ARAMAK” yasaktır. Devlet bunu açık açık belirtiyor.

İzin almadan her hangi bir yeri talan edersen tabi ki adamlar bunu yasaklayacak. Ancak izin alırsan ve arayacağın yeri söylersen sana kimse karışmıyor.

Düşün komşunun bahçesinde bir elma ağacı var. Sen bunun için bile komşuna buradan elma koparabilir miyim diye soruyorsun. Tabi ki devlete burada define arayabilir miyim diye soracaksın.

Define aramanın cezası yoktur.

Eğer ki izinli şekilde arama yapıyorsan değil hapis cezası, para cezası hatta hiç bir cezası yoktur. Bu hep sorulan sorulardan biridir. İzin alıp bunu yaptığında değil ceza almak devlet seni teşvik eder.

define aramak yasal mıdır

Dedektör kullanmanın cezası var mıdır?

Bu soru da bize çok sorulan bir sorudur. Biz 20 senedir dedektör kullanmaktayız. Bir defa ceza almışlığımız yok bu konuda. Resmen hikaye uyduruyorlar ve cezası var diyorlar. Yok güzel kardeşim cezası falan yok!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir